2016 - 2018

Arabam.com'da marketplace deneyimi

Ajansın en güzel yanı sürekli farklı projelerde çalışmaktı. Kendimi bir gün çocuklar için oyun kurgularken, başka bir gün start-up için araştırma yaparken, ya da golf terminolojisini öğrenmeye çalışırken bulabiliyordum. Çok eğleniyordum, ama yine de bir şeylerin eksik olduğunu hissediyordum.

O aralar D&R ve İdefix için web sitesi tasarlamıştık. Pek çok aksaklığa rağmen yayına alınmış ve bu koşullar altında bile mobilden satışlar 3 katına çıkmıştı. Bunu öğrendiğimde o zamana kadar daha önce hiç hissetmediğim bir duyguyu yaşadım. Bir şey tasarlamıştım ve rakamlarla ispatlanabilecek bir başarı elde etmişti. Tasarımı beğenmeyenler olabilirdi, ama karşılığında verilecek bir cevabım vardı, hem de sağlam bir cevap.

O günden sonra tasarımlarımın akıbetinden haberdar olamamak beni rahatsız etmeye başladı. Sürekli "biz şimdi bunu böyle yapıyoruz da acaba işe yarıyor mu" sorusu kafamda dönüp duruyordu. İnsan üretirken elbette öğreniyordu, ama sonuçlarını bilmediğiniz sürece kendi kendinize sevinmenin ötesine geçmiyordu. Yaptığım işin gerçekten işe yarayıp yaramadığını bilmek istiyordum.

Ardından Arabam.com'a geçtim. Daha önce çalıştığım yerlerden farklıydı, aynı anda hem kullanılabilirliğe hem estetiğe ama en çok da performansa önem veriliyordu. Yaptığınız her şeyin, aldığınız her kararın arkasını rakamlarla destekleyebilmeniz gerekiyordu. Her şey metriklerden ibaretti. Kullanılabilirlik, estetik, o kısımları artık çözmüştüm ama metrikler insana kafayı yedirtiyordu, keza birini düzeltseniz diğeri bozuluyordu. Detay sayfasının görüntülenme sayısını arttırsanız conversion rate bozuluyor, onu arttırsanız listeleme bozuluyor, listelemeyi arttırsanız arama bulma deneyimi bozuluyordu. "aman ya bunu da böyle koyalım ne fark edecek" dediğiniz şeyler bir anda KPI'ları alt üst edebiliyordu.

Her bir pikselin, rengin, metnin ne kadar kritik olduğunu insan sadece ölçerek görebiliyordu ve bir mühendis olarak zorluğuna rağmen kendimi rakamlarla ifade etmek daha güvende hissettiriyordu. Keza "tasarım / UX prensibi" denilerek sorgulanmadan verilen kararlardan tiksiniyordum.
Arabam.com'un bir diğer farkı ise yapılanmasıydı. UX olarak IT'ye bağlıydık ve birebir developerlarla çalışıyorduk. O güne kadar developer deyince aklıma sadece "yokuş yapan" gelirdi. Onlar da tasarımcı deyince "kafası çok çalışmayan, gıcık ve ukala" diye algılıyorlardı.

Bir gün tasarladığım bir ekran için developerlardan biri öneri ile geldi, çok makuldu ve olur dedim. Bir anda sinirlendi, "siz tasarımcılar hep böylesiniz bizi dinlemiyorsunuz, kafanıza göre iş yapıyorsunuz..." Şok oldum. Sonra önerisini kabul ettiğimi fark edince "o kadar alışmışım ki reddedilmesine, tamam diyeceğini hiç düşünmedim" diye itiraf etti.

Durumun vahameti üzerine çalışma şeklimizi değiştirdik. Bir tasarıma başlamadan önce araştırmalarımızı, problemleri, talepleri developer ekibi ile paylaşıyor, onlardan fikirlerini alarak başlıyorduk. Tasarımın farklı evrelerinde kodlayacak ekiple değerlendirip üst yönetime sunmadan önce kendi içimizde hemfikir olarak yönetimin karşısına "gerçekten" bir ekip gibi çıkıyorduk.

Developerların bir işin fikir aşamasından testine kadar sürecin içerisinde olmasının hem bize hem de onlara ne kadar çok şey kattığını gördüm. Sizin göremediğiniz problemleri görüyorlar, gerçekten dinlendiklerinde ürünün geliştirilmesi için herkesten çok daha iyi önerilerle geliyorlardı.

Tasarımcıların kod yazması gerektiğini düşünenlerden olmadım hiç, ama bir developerın sizin tasarladığınız ekranları kodlarken karşılaştığı zorlukları, teknik kısıtlarını, yaptığınız tasarımların koda ve performansa etkisini anlamazsanız hayata geçirilebilir tasarımlar üretmek yerine hayal tacir etmekten öte geçemezsiniz.

Yani demem o ki, developerlarınızı sevin, onlara değer verin, onlar kod yazan robotlar değil, dünyanın en komik, eğlenceli, en sarkastik insanları. Ve onlardan öğreneceğiniz çok şey var. ♥️