2010 - 2011

Finansbank Perakende Analitik

3-4 aylık eğitimin ardından pazarlamaya analitik ekibinde çalışmaya başladım. Benimle hemen hemen aynı dönemde başlayan birisi Yıldız Teknik istatistik birincisi, diğeri Boğaziçi'nde matematik gibi bişeyde master yapan, benim gibi istatistik dersinden CC ile geçince Allah kurtardı diye sevinen biri için seviyeyi çok yukarı çeken iki tip vardı. Biz çekirgeleri eğitsin diye bizi örtmenimiz Ender Uygun'a emanet ettiler.

İlk haftalar sadece SQL ödevlerimizi yapıyor, tablo isimlerini vs öğreniyorduk. Zamanla gerçek database'e erişmemize ve ufak ufak analizler yapmamıza izin verdiler.

Müthiş yaratıcı zekamla SQL'e adete yeni bir soluk getirmiştim. Örtmenimin "bu sorgu asla çalışmaz" dediği sorgularım yağ gibi akıyor, bu datadan iş çıkmaz denilen raporlardan gerekirse grafik falı bakıp türlü türlü anlamlar çıkarıyordum.

Diğer iki ekip arkadaşım yok korelasyon, yok bu outlier datayı bozar falan ıncık cıncık lüzumsuz şeylerle uğraşırken ben sorgum eğer hiçbir hata vermeden çalışır ve bu esnada IT beni database'i çökerttiğim için "o sorguyu durdur" diye aramazsa yeterli görüyor, elimdeki sonuçlardan türlü türlü yorumlar çıkarıyordum.

Hazırladığım raporlar ve yaptığım müthiş analizleri pazarlama ile paylaştığımda mutlaka bir iki kişiden "ilahi Tuğba" mesajı alıyordum. Her ne kadar okurken kikir kikir gülseler de "canım sen gene de fazla abartma" diye uyarmadan edemiyorlardı.

Ama SQL'den ve tablolardan o kadar sıkılıyordum ki tek eğlencem yaptığım eğlenceli yorumlardı. Onu da benden alamazlardı.

Neredeyse 1 sene olmuştu, rüyalarımda bile SQL görmeye başlamış ve gerçek bir analitikçi olmuştum. Yine de diğerlerinin tartıştığı şeyleri "o neymiş ki" diye Google'dan aratıyordum. Ekibimin kalite standardı çok yüksekti, asla onlar gibi gerçek bir analitikçi olamayacaktım. Pazarlamada çalışan arkadaşların yaptıkları işleri gördükçe pazarlamadan da soğumuş ne yapacağımı bilmez haldeydim...

Ne olduysa işte tam o zaman oldu...