1993 - 2001

Mersin Barbaros İlköğretim Okulu

O güne kadar ablamın ders kitaplarındaki resimleri kesip yemek masasının altına yapıştırarak yaptığım kolajlar ve ablamın bana sunduğu okul öncesi zorunlu eğitim müfredatı ile her şey rüya gibiydi. Sonra gerçek kendini gösterdi.

Bana ilk okula gideceksin, artık sorumlulukların var konuşması yapıldığında 6-7 yaşlarındaydım ve dama çıkıp uzaklardan görünen denizi izleyerek "artık yaşlandım" diye düşünmüştüm. Alper Canıgüz'ün çok sevdiğim Oğullar ve Rencide Ruhlar kitabında "Beş yaş insanın en olgun çağıdır; sonra çürüme başlar." diyen Alper Kamu karakteri gibi bende de çürüme o yıllarda başladı. Artık sorumluluklarım vardı.

Yalan yok, okulu çok sevdim. Yer yer düşüşler yaşasam da (5 üzerinden 4 falan almak gibi) genelde çalışkan bir öğrenci oldum. Çok sevilen biri olmadım. Daha birkaç yıl önce ilkokuldan bir arkadaşım "çok çalışkandın ve öğretmen seni çok severdi, senden hep nefret ettim" yazdı. Eminim ki tek nefret eden o değildi.

Neyse ki okul hayatımın devamında çeşitli başarısızlıklar gösterdim de birkaç gerçek arkadaş edinme şerefine nail oldum.